Buhari appoints 209 board chairmen and over 1,000 members

Buhari appoints 209 board chairmen and over 1,000 members

President Muhammadu Buhari Friday approved the appointment of 209 chairmen and 1258 members  to fill the board and government parastatals positions.

SEE FULL LIST BELOW

FG-CONSTITUTE-BOARDS

 

SN

AUTONOMOUS BODIES

2

3

4

ORGANIZATION

1

National Boundary Commission

National Institute for Policy and Strategy Studies (NIPSS)

Border Communities Development Agency (BCDA)

National Planning Commission (NPC)

VICE-PRESIDENT

GEN. JOHN SHAGAYA

RTD

VICE-PRESIDENT

VICE-PRESIDENT

UGOCHI NNANNA KALU; YAKUBU TSALA;
HON. MOHD B. LIKINGO; OBONG RITA AKPAN; BARR. BAYO OLORUNWO; BARR MOHD LIMAN;

HON. ABDULLAI MATORI; DR CHIDIA MADUEKWE; DR. FEMI MAJEKODUNMI; IBRAHIM KABIR MASARI;

AFAM OGENE;
HON. SAHHED SALAWE; LEONELA J. OMO; RABIU GWARZO; AHAMED ALTI;
IDRIS SANI BUKO;

PROF FUNSO ADESOLA; SHUAIBU OSUNE;
ALH MUJTABA AHMED;

CHAIRMAN MEMBERS

OFFICE OF THE SECRETARY TO THE GOVERNMENT OF THE FEDERATION

1

NATIONAL COMMISSION FOR REFUGEES

HON. PETER BIYE

NO APPOINTABLE MEMBERS AS PER STATUTE

2

FEDERAL ROAD SAFETY COMMISSION

BUKHARI BELLO ESQ

ABDULLAHI SIFAWA
CAPT. TUNDE ADEDIMEJI HON CHIBUZO OBIAKOR AMB. SAIDU MOHD (OON) BASHORUN DAVID OYEWOLE

3

NIGERIAN CHRISTIAN PILGRIMS COMMISSION

REV. YOMI KASALI

EMMANUEL EBOMUCHE EZEKIEL AGAZU
DR ISRAEL AKANJI
PAS. ANTHONY FASIPE REV. JIDDA MUSA

REV YUSUF BINIYAT FORGIVEN AMACHREE

4

NATIONAL LOTTERY TRUST FUND (NLTF)

HON. CHRISTOPHER ETA

HON EMMA SALE
H.E. LUCKY IMASUEN BARR FABIAN OKONKWO OPE SALAMI
GODWIN MAKEERI RIFKATU HABU MARI

5

NATIONAL LOTTERY REGULATORY COMMISSION

ALHAJI FATAI IBIKUNLE

HON BODE OGUNLEYE BONIFACE WAZIRI CHIEF (MRS) YEMISI ONI OBO AWUSA ABDULBASIT ABDALLAH ABUBAKAR Y. RAJAB

1

NATIONAL ATOMIC ENERGY COMMISSION (NAEC)

EXECUTIVE CHAIRMAN/CEO

JOHN ANUCHA
PROF A.S SAMBO
PROF L. BILBIS DR.MAURICE EBONG EMMANUEL CHIKEALOA ADE ADETIMEHIN

HON. MAMMAN ALKALI

FEDERAL MINISTRY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY

1

National Agency for Science and Engineering Infrastructure (NASENI)

MR PRESIDENT

DR YAHAYA ETSU
ALH SABO NANONO
ENGR GARBA LAWAL DASSS RILWAN HUSSAINI ABARSHI HON. KUNLE SANDA
THIRD OTEH
ARC. SANI MINJIBIR

2

Federal Institute for Industrial Research, Oshodi (FIIRO)

IBRAHIM DAN’AZUMI GWARZO

MRS TOKUNBO FAYOKUN HON. CHUCKS LOLO ABUBAKAR UMAR NA’ABBA

3

Project Development Institute (PRODA)

DANIEL ONYE

PROF. MUHD MUAZU ELDER GABRIEL AKPAN ABUBAKAR Y. DAGACHI DIRAN ANYABEKUN

4

Sheda Science and Technology Complex

SEN AYO ARISE

DR WASIU OLATUBOSUN ENGR KEVIN NJIDEAKA ROTIMI EROGBOGBO ENGR BALA ABDULLAHI N. SHUAIBU SIDI BUKKUYUM MOHAMMED D. US KOLAWOLE YUSUF INUWA MAI MANGORO GALE IDRISS

5

Nigerian Institute of Science Laboratory Technology (NISLT)

DIRECTOR GENERAL/CEO

UGOJI ONYEBUCHI

6

Nigerian Institute for Trypanosomiasis Research (NITR)

HON. SHEHU HARUNA

BARR EDWARD SADO HON. AKEEM MUNIR PROF EMMA OGUNSAKIN HON UMAR EL YAKUBU ALH UMAR A. KAMBA CAPT. ABUBAKAR ANKA ALH. AHMADU YARO

DR AMINU MAGAJI

7

National Space Research and Development Agency (NARSDA)

VICE PRESIDENT

ERIC ARUBO KANJAL MRS NONYE N. OKORO ABDULKADIR YAHAYA

8

National Biotechnology Development Agency (NABDA)

PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECH

FAMOUS DANEMUGHA
ARC. ISRAEL A. BABATUNDE LAWAL ALIYU K/NAMODA HARUNA BALAMI
MAUTI AOKA SHOABU

9

National Board for Technology Incubation (NBTI)

PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECH

FRNCIS EKPEYONG
MRS TOYIN ADESOLA PETER OWOLABI
RT. HON AMECHI NWOHA ALH SHITTU S. SITU
MANI ALIYU GARKUWA CDR. SALEH BODES MUSAJO BUBA
ENGR IBRAHIM MAMAN

10

Raw Materials Research and Development
Council (RMRDC)

HON. ABDULLAHI WAZIRI

HON. SALIU U. GIDADO AISHA SHETTIMA SMITH DR KABIR MOHD KOFA ALIYU FADAMA GUMI KINGSLEY EZENWENYI BARR. LANRE AGORO SHERIFAT ADEKANMI SIR. HART IDABELEMA BARR. FEMI ATTE

11

Nigerian Building and Road Research Institute (NBRRI)

HON. WILLIAM WAKNI

CHIEF GIBSON CHIGBU ALHASSAN UBA IDRIS OPEYEMI MOROUNKEJI

12

Nigerian Leather Science Technology (NILEST)

PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECH

NADU KARIBO
UMARU MODE HILIYA SHEM YAUTE DAMISA ALH. ISAMOTU A. ISIAKA PROF S. OLANIYONU

13

National Office for Technology Acquisition and Promotion (NOTAP)

PERMANENT SECRETARY, FED MIN OF INDUSTRY

BARR. YOMI OMOYINMI ALH BABA ALI KAKA

FEDERAL MINISTRY OF AVIATION

1

Nigeria Airspace Management Agency (NAMA)

DR YAKUBU LAME

ABDULLAHI Y. GASHU’A CAPT. IBRAHEEM OLUGBADE

2

Federal Airports Authority of Nigeria (FAAN)

OTUNBA NIYI ADEBAYO

AKINGBESOTE M. AKINYEYE SULEIMAN MOHAMMED BELLO BELLO BABURA

3

Nigerian College of Aviation Technology, Zaria

MRS DEBORAH S. ILIYAS

CHIEF SIMON OWHOFA

4

Nigerian Meteorological Agency

DR SIMEON ADEYEMI AFOLAYAN

OTUNBA J.F ALAKE DR CHICHI ASHWE

5

Nigerian Civil Aviation Authority (NCAA)

BARR MOHAMMED ABDULLAHI

CHIEF EDET NKPEBRE UZOMA IGBONWA HON. ADISA ADENIJI MOHD SALAU KAFI

FEDERAL MINISTRY OF SOLID MINERALS

1

Nigerian Geological Survey Agency (NGSA)

RT. HON. EMMA BASSEY

HON. AKEEM OLATOYE PASTOR ADAMU YAKUBU MASUD A. YUSUF LUKMAN O. OWOLEWA BARR IKENNA IHEZUO ALH. SALIU WORU

2

National Steel Raw Materials Exploration Agency (NSRMEA)

DR YOMI FINNIH

DR ADEMOLA A. ONIFADE ALH YERIMA BULARAFA

3

National Metallurgical Development Centre (NMDC), Jos

BARR SEBASTINE IBEZIM

KUNLE DADA
MR. MARTINS BISONG LANRE ADESINA

4

Council of Nigerian Mining Engineers and Geoscientists (COMEG)

CHIEF GODSPOWER OKPOI

NO APPOINTABLE MEMBERS AS PER STATUTE

5

National Iron Ore Mining Company (NIOMCO), Itakpe

MINISTER OF SOLID MINERALS

ALUKO JULIE OLUBUKOLA BARR C.C UDENWA
IRO DANFULOTI
ALH MOHD OMEIZA LAWAL

FEDERAL MINISTRY OF PETROLEUM RESOURCES

1

PETROLEUM TRAINING INSTITUTE, EFFURUN

DIRECTOR GENERAL OF DPR

TOLULOPE SODIPO MUHD JIBRIN BARDE

2

NIGERIAN NUCLEAR REGULATORY AUTHORITY

MR PRESIDENT

HON. JOSEPH OLANIYAN ENGR.AKPAN OKON

3

PETROLEUM EQUALIZATION FUND

REPRESENTATIVE OF MINISTRY OF PETROLEUM

AMB. TOYE OKANLAWON GONDINA MUSA SAMBO ENG. CHRIS OGIEMWONYI CHAMBALAIN ADIASO

4

NIGERIAN CONTENT DEVELOPMENT AND MONITORING BOARD

MINISTER OF PETROLEUM RESOURCES

SEN. MOHD SANI SALEH

FEDERAL MINISTRY OF FINANCE

1

Nigeria Customs Service

MINISTER OF FINANCE

ALH. ABUBAKAR KARI MR ODUBUMI SOLARIN

2

Agricultural Credit Guarantee Scheme Fund

OLUBUNMI O. SIYANBOLA
(Rep. MINISTER OF FINANCE)

KUNLE ELEGBEDE
DR. HARUNA YERIMA CHIEF A. KAYODE ADEBIYI CHIEF KINGSLEY ILONA PATTY ETETE
BARR REDRO MADUKA

3

Nigerian Export and Import Bank (NEXIM)

SEN MOHD. A. MOHD

ADESINA ADEGBENRO HAJIYA RAMATU AHMAD

4

Nigeria Deposit Insurance Corporation (NDIC)

CHIEF BODE MUSTAPHA

ALH GARBA BUBA
BELLO GARBA
GEN, J.O.J OKOLOAGU MUDASHIRU MUSTAPHA BARR FESTUS KEYAMO MR. ADEWALE ADELEKE

5

Asset Management Corporation of Nigeria

MR. MUIZ BANIRE, SAN

FEDERAL MINISTRY OF AGRICULTURE & RURAL DEVELOPMENT

1

Federal College of Produce Inspection and Stored Products Technology, Kano

AMB ABUBAKAR SHEHU WURNO

MR NICHOLAS AJAYI OLUSOLA OYEDEJI UGOCHUKWU A. OCHEMBA HAJIA LARABA DATTIJO MUSA ADAMU GARKUWA SHERIFAT OKOSI

2

Agricultural Research and Management Institute (ARMTI) Ilorin

HON. DONATUS NWANPA

SIRAJO GARBA BAGUDO ABUBAKAR AHMAS

3

National Centre for Agricultural Mechanization (NCAM)

SEN. KOLA BAJOMO

ALAYA DAUDA ALABA SEN.UCHE EKWENIFE
SAKA BABATUNDE ALAGBO

4

Agricultural Research Council of Nigeria (ARCN)

BARR. ADETUNJI T. AJAGBE

JOEBA WEST
BARR. ADENEKAN SHOGUNLE ZUBAIRU MOH’D LAWAL
DR DANLAMI W. LENKOP

5

Nigeria Agricultural Insurance Corporation (NAIC)

ALI. MUHAMED MAGASHI

PRINCE E. OJONG AYUK ABDULHAMMED HARUNA

6

National Cereals Research Institute, Badegi

BARR GABRIEL ENABOIFO

MRS OFFONBUK C. AKPABIO MR BAKAI OKEDARA
MRS THERESA NWIGWE NAFIFE MAMMAN IDRIS ADO DANJUMA

MRS REBECCA APEDZAN

7

National Veterinary Research Institute, Vom

COMRADE MARLIN DANIEL

DR GRACE N. CHIDA
MRS JUMOKE OKUNLOLA

JIDE OWOKA
MR. ADEBAYO OJORA HON. STAN DARA AMINA DALHAT
SALE KUSANI WUDIL MAHE S/GOBIR PAULINE KAIGAMA AKIODE O. OLUBUNMI HON IBRAHIM TASHI ALHAJI MOBO KASSIM

8 National Root Crops Research

HON. C.UBA

EUGENIA TAKON ADELOWO ADEBIYI MR. BOLADE AKINYEMI ABDUL ADAMA HALIMA BEN UMAR

BALA SAFIYANU
ENGR AMINU GANDA YAHAYA D. MARADUN FATIMA YAWULE
ALH TIJANI GONI MADU YAKUBU SHUAIBU GUMSHAR

Institute,

UMUDIKE

MURTALA L. MUSTAPHA DANLADI CHIYA (JP)

9

Nigeria Institute for Oil Palm Research, Benin

EMPEROR CHRIS BAYWOOD

RT. HON. EMMA EKPEYONG HON IMAM GALADANCHI

CHIEF WALE AROWOMOLE ALH. TAJUDEEN LEMBOYE ENGR LAWRENCE NWEZZA BEN KURE

YUSUF ABDULLAI GARO ENGR. ABDU KANTI MOH’D GUJBA
ALH. SULUM WAKIBE CHIEF SYLVESTER AMEH SUNDAY KOLO

10

Institute of Agricultural Research, Zaria

JOHN GABAKU

MR EDET USEH
BALARABE WAKILI
PROF. STEPHEN FAPOHUNDA ROTIMI ISHOLA
RT. HON STANLEY OHAJURUKA HUSSAINI S. DAKINGARI MOHD AHMED BABURA NASIRU A. KURYA ADAMUMALLAM GANA
DR MUSA GARBA MUSA BASHIR MUSA SATI
DR DAN MAIGORO

11

National Animal Product Research Institute, Zaria

DR EMMANUEL GEMADE

HON. BAMIDELE FAPARUSI PRINCE RABIU OLUWA ENGR. ABBA MATO
SHABI AHAMED

AMINU MUKTAR ABUS BELLO DANBABA BINJI AISHA ABDULLAHI
ALH. ALI MODU TELA AMINU SHUAIBU MASARI MARYAM SALIHU IBRAHIM RT. HON.DAN AKPAN BELLO ISA BAYERO

12 National Horticultural Research Institute, Ibadan

GEN GARBA MOHAMMED

CHIEF MATHEW EHIGE MRS. KAFILA OGBARA ALH. BABATUNDE ELIAS YEMI EREWA

HON. LUKE CHUKWU ZUBAIDA D. ABUBAKAR HUSSAINI LEMA
ALH SADU M.UMAR BARR. MUSA LAWAN HASSAN ABUBAKAR
HON AYUBA SALEH SHEDA

13

Lake Chad Research Institute, Maiduguri

RT. HON. ADEWALE OMIRIN

AHMED OLALEKAN
GARBA BALA
ARCH ABDULWAHAB USMAN HON DEJI AKANDE
MARYAM UBA AHMED UMAHYAH Y. ABDULLAI ABDULLAI A.ZABARAU LAWAL HUSSAINI BILBIS
ALH BUNU KAIGAMA
HAJIYA UMANI SHUAIBU AGATI EMMANUEL JAMES USMAN JUSTICE

14

Nigeria Institute of Oceanography and Marine Reasearch (NIOMR), Lagos

ALH ABDULMALIK USMAN

REV.PETER OBADAN OLUOMO SUNDAY AKERE PROF ADIO AFOLAYAN VEN. IFE OKUPEVI
FRANCIS UBILI
ALIYU MOHD ISMAIL HAYATU TAFIDA
ABDU DAN MALLAM KAREEN FATIMA MOHD SAM ADEJO OKEDI SHEKINAT TAYO ABUBAKAR

15

COCOA RESEARCH INSTITUTE OF NIGERIA,IBADAN

J.A.O. ABDULLAI

DR DAVID AJENEBO ENGR. OKON NYA
TOYIN AIYEBUSIWA
MRS BAMIDELE HUSSEIN ABU GBADAMOSI JONATHAN ZAMUNA MADINA RAZAK HASSAN HON MAIJAWA DOWOYO DAVID CHAHUR OTHMAN MAIMUNA HELEN IDOWU YUSUF YAKUBU D. ABUBAKAR

16 Institute of Agricultural Research and Training, Ibadan

SEN. TITUS OLUPITAN

CHIEF EBIMOYO IKUROMO MR AFEISUME AGBORUMI Barr. BABATUNDE A. TOLASE MOSHOOD OJUAWO

CHIEF EBERE MUONEKE SANI ALHASAN
SHEHU ALIYU UNGOGO ABDULLAI KABIR MAJE ALH ADAMU ALHASSAN ENGR. MOH’D MUKINTA MRS ABAYA R. ADESHINA ENGR PERRY NTUK

ALIYU ZAKARI

17

Rubber Research Institute,Benin

SALIU AKAWU

ANGELA OGEYI ODE

ARC. SAMSON RUFAI K.B SHABA
AMINU BELLO YAKASAI SIR SYLVESTER EZE AHMED TIJANI YUSUF COMD. AHAMED BUNZA ALH ALI YERIMA

BABA MUHD MUSA EPHRAIM ANYAM ISIAKA MAGAJI

18

National Institute of Freshwater Fish, New Bussa

DR EMMANUEL AKABE

CHIEF DAMFEBO K.DERI ALHAJI MUTIU ARE
YUSUF BICHI
CAPT. VINCENT OYEPATA ALHAJA FOLASADE ADEYEMO HON. ELDER CHIME OPARA DEBORAH NANA ILIYA HASSAN MOHD M/MADORI HON SANUSI U. JAMBWALLE HADIZA ABDULLAHI JIMETA TIMOTHY IGBA AGBENDE MALLAM AMINU ABDULLAHI

19

National Agricultural Extension Research Liasion Services, Zaria

DR LEKE PITAN

CHIEF SHAGARI ONI
MRS ESTHER U. EKARIKA MUYIWA OGUNYEMI
ANNA M. KOLAWOLE GANIAT ALLI BALOGUN UGONNA CHIMEZIE MOHAMMED ADAMU ALIYU SULIEMAN
HAJIA YAGUNA ALH SHERRIF HON. JAMES Y. AYUBA LAWAL SULEIMAN

20

Federal College of Animal Health and Production Technology, Ibadan

PROF VINCENT IDIGIE

ADEBAYO KAZEEM
OLORI YEMISI ADEWOLE REV. PETER Y. OGANTO OLUMIDE O. ELESIN
DR. TUNJI SONOLA MGHOR ROSELN OBIOMA YAHAYA KAWO
ABBAS ANAS ADAMU MANU JALO GANGUMI HON MS FINNEY DAVID HAJ. SALIFATU MAHMOD YAHAYA ISAH DANLADI

21 Federal College of Agriculture, TEJU PHILLIPS AISHAT ALUBANKUDI Ibadan CHIEF E. O. AKINBOLADE

22 Federal College of Agriculture, Akure

CHIEF BAYO OYERO

ALHAJI LAWAL ALIYU MRS KATE OFFOR
LABO TAFIDAN BUNZA BUHARI KAURA-NAMODA ABDULLAI TALBA DALORI MAJOR MUSA MADI

MRS EMILU CHIDAWA YUSUF KAYODE MAJA HELEN EFFIONG, ESQ HON. ISAAC OSAHON

FITZGERALD B. OLOROGUN ABDULAZEEZ YAHAYA
MRS TOLA AWORH
IDOWU SUTTON

DR PETER OGBUKA
BARR U. NNANNA-OKORO UMAR DALHATU
BELLO MALAMI RAFI ALHAJI ALIYU ABUBAKAR BENSON ENIKUOMEHIN MIKE T. IWOKWAGH
LYAL ALI. HASSAN

23

Federal College of Agriculture,Ishiagu

SHEGABA UMARA

TIMIEBI PHILLIP
TAJUDEEDN SOLANKE
MRA MAGARET IGWE MADUMERE DIMGBA EBUBE AGU FELIX OKAFOR ALH UBA DAN BAYYE
SABO WADA RINGIM
JACOB GBAGADE
ADAMU PATA
MRS OMONALE G. OLADEPE SALIMA MAKAMA
SARATU GARBA ABDULLAHI

24

Federal College of Fresh Water Fisheries Technology, New Bussa

ALH. ABUBAKAR BABBA

PRINCE BOLOYEI SOFADE ALHAJI JIMOH GARBA HON. AKEEM AROLE FANCY DOTUN OWANIKEN SULAIMAN WADA

MRS ANN. E. ALIGWE
ALH. MOH’D UMAR WARA MOHD NASIRU KIRI THOMAS KOMO MARYAM HON. SANI GAMBO

ABDULRAHEEM KHADIJAT ISA IBRAHIM

25 Federal College of Animal Health and Production Technology, Vom

DR EMMANNUEL SAMUEL ABA

FRED IGWE SOGO AJIKEOLA SIMBIAT LONGE

Nigeria Stored Products Research Institute,Ilorin

ENGR NICK WANDE

MINISTER OF AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT

ENGR YOMI ADEMEFUN GEN CHRIS UGWU(RTD) MUSA IBRAHIM
SENES VICTORY

26

IVOR ADA NWANCHUKWU SA’ADU ABASHE G/MALLAM HON ADAMU SARKI MIGA ABUBAKAR GARADAI ALHAJI UMAR BAFFALE JOSEPH A. ENVULANDU HON. EVELYN CHUKWU CHUKWUDUM D.OGBOGU OLASUNKANMI T. JIMOH HAJIA ZAINAB GAMAWA SA’IDA SA’AD BUGAJE SANTURAKI WAJA

PROF. SALISU A. ABDULLAHI BARR. AMINA MUSA GU’AR MRS. CHARITY M. BULAMA

27

National Agricultural Seed Council

FEDERAL MINISTRY OF COMMUNICATION

Nigeria Information Technology Development Agency(NITDA)

1

2

3

Nigeria Postal Service(NIPOST)

Nigerian Communications Satellite (NIGCOMSAT) LTD

PROF ADEOLU AKANDE

BARR MAIMUNA YAHAYA ABUBAKAR

CHIEF GEORGE MOGHALU

HON. KAZEEM SALAKO
DR LAWAL BELLO MORIKI HAJIA BINTA MOHAMMED MR UCHE ONWUDE
RT HON ABDULLAI BELLO SEN J.J. AKPANUNUDOEDEHE

TUNDE AGBABIAKA MAINASARA A. SANI

ZAINAB IBRAHIM JABO COMDR CHIDI OKONJI

FEDERAL MINISTRY OF ENVIRONMENT

1

National Parks Headquarters

HON. BEN NWOBASHI

MR CHRIS DIRISU JOKO PELUMI
ALH UMARU USMAN GANBO ASKIRA

2

Forestry Research Institute of Nigeria, Ibadan

ALHAJI KAUMI DAMBOA

HASSAN MUSA DABUPOR MRS DOYIN OGUNBIYI MRS LANRE OTITI ABUBAKAR M. MAIKUDI AYUBA ANDREW BUTSWAT FATIMA DANJUMA

3

National Oil Spill Detection and Response Agency (NOSDRA)

SEN. AYO AKINYELURE

4

National Environmental Standards and Regulations Enforcement Agency (NESREA)

BARR. IYIOLA OLADOKUN

AMB. BALARE RANO ALESHINLOYE RILWAN PETER AKOR

5

Enironmental Health Registration Council of Nigeria (EHORECON)

HON MOHAMMED INUWA YAHAYA

INSTITUTIONAL REPRESENTATION

6

National Agency for Great Green Wall (NAGGW)

BARR. GBADEGESIN ADEDEJI

HON. DENIS IDAHOSA
MR TOSIN AYOADE
DR. AYUBA ILLO
ALH. BASHIRU AJIBABI
ALH ISA B. GALADINCHI MRS. SALOME A. JANKADA ALH IBRAHIM ALI GADAKA ABUBAKAR MOHD GADA ZUBAIDA ISMAILA JAHUN

7

National Bio-Safety Management Agency (NBMA)

HON NAKANDE DASUKI

ABDULRAHEEM BABATUNDE DR EFFIONG ETUK

FEDERAL MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS

1

Institute for Peace and Conflict Resolution

SEN. ABBA AJI

CHIEF ALOY NWIBO
PETER AFUM AGASOKOA RT. HON. ALEX UKAM EKOR HAUWA BABA AHMED MUSTAPHA M. KIYAWA BARDE GWARNA
HAJIYA JUMAI MUHD

2

Nigerian Institute for International Affairs, Lagos

HON BATURE UMAR SAMBO

SULE MUSA
MR. ALPUNSU NJOBDI AMB ABDULLAI BAGE MARCON NLEMIGBO BARR. JUSTIN REWANE MRS BUNMI OBAKOYA

3

Directorate of Technical Coorperation in Africa

MINISTER OF FOREIGN AFFAIRS

HON. CHIME NZERIBE FATIMA B. BASHIR ALH SAIDU MOHD

4

Nigeria Directorate of Technical Aids Corps

EXECUTIVE CHAIRMAN/CEO

ELIZABETH JIBRIL
MATTHEW M. OGUNJIMI ALHAJI TAKUN YAU
ZAYNAB NASSARAWA KWARA ALH. SAIDU SEULANSO

MINISTRY OF FEDERAL CAPITAL TERRITORY

1

FEDERAL CAPITAL DEVELOPMENT AUTHORITY

HON. MINISTER, FCT

HUSSAINI MONGONO
YUSUF LUKA GAMBO
ALH. BALA MAMMAN
DR. KINGSLEY UFERE BARRISTER EDO UKPONG ABUBAKAR MOHAMMED ENGR. SEGUN SOMOLE HADIZA LADI ABDULLAHI EXECUTIVE SECRETARY, FCDA

2

ABUJA INVESTMENT COMPANY LIMITED

BELLO I. DAMAGUM

ABUBAKAR SANI PAI
ADO UBA YAKASAI
IRETI H. KINGIBE
ALHAJI YUSUF TSAYYABU ALHAJI HASSAN Y. GWAGWA SEGUN MODEYIN

JOASH OJO AMUPITAN
A’ISHA ISMAIL MUKHTAR YAHAYA IBRAHIM
SHU’AIBU YAMMA ABDULLAHI KABIRU USMAN

HON. OSITA OPARA
GROUP MANAGING DIRECTOR

3

ABUJA PROPERTY DEVELOPMENT COMPANY

MOHAMMED IDRIS

ENGR. E.A. OLUWADAMISI ENGR. OBIORA FELIX NWANKWO ESV. ADAMU KASIMU
REP.OF ABUJA INVEST.CO LTD. MUKHTAR GALADIMA
ARC. GABRIEL YAKUBU ADUKU HON. YAKUBU ADAMU
HON. MOHAMMED A. SADIQ KABIR GARBA MANI
MD/CEO

4

ABUJA ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY

DR. BAWURA YAHAYA

CHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC

ALH. JAFARU GWARZO
MRS. HAILMARY AIPOH
HON. MUSA I. JATAU
PROF. MUHAMMED A. GARBA KUNLE ELEGBEDE

ALIYU HABIBU DAURA AYAJIFE OGHENE DIRECTOR, AEPB

5

ABUJA INVESTMENT AND INFRASTRUCTURE CENTRE

SEN. OLORUNINBE MAMOORA

ENGR. DAN OJI
TONY EJINKEONYE
MIKE OHIANI
JAMES EGAH NDAYE
HON. DANJUMA DAUDA ENGR. DAHIRU DASIN POLYCARP NWABUEZE UDAH UGOCHUKWU BEKE
GRP CAPT. ZAGI RABO ZAKKA COORDINATOR

6

FCT UNIVERSAL BASIC EDUCATION BOARD

DR. KABIR IBRAHIM MATAZU

USMAN YAHAYA
PRINCE ABUBAKAR TANKO
MR. JIBO ABDULLAHI
COM. STEPHEN A. KNABAYI ALH. USMAN ABUBAKAR DAFA HRH ALH. ADAMU ABDULLAI, (ETSU OF YABA)
CHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC MRS. IFEOMA NWAKAMA
DR. RABI’U U.MOHAMMED,mni PASTOR DAVID AMOS WETBEN SALIHU AKAWU
DIRECTOR, UBE

7

FCT SCHOLARSHIP BOARD

HON. ABUBAKAR J. GIRI

HRH ALH. JIBRIN H. TANKO, (GOMO OF KUJE)
ADO UBA YAKASAI ABUBAKAR LUKMAN ZUBA MR. DAJI USMAN

MR. MATHEW BEJAKAI MALAMI YAKUBU
MR. Y. E. TONY
DIRECTOR, FCT SCHOLARSHIP BOARD

8

FCT SECONDARY EDUCATION BOARD

ALH. MUSA YAHAYA

MR. SUNNY MONEDAFE YAKUBU SANI STORES CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC
MRS. CHIMEZIE NWAOBIARA HON. RABILU ZUBA HASSANA NYELANG

USMAN IBRAHIM MRS. AISHA A. JIJIWA DIRECTOR, SEB

9

FCT PRIMARY HEALTHCARE DEVELOPMENT BOARD

DR. SHEHU MAHDI

CHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC

ALH. ABBAS BABA
DR. ADEMOLA ALAO
DR. LAWAL GIDE FUNTUA
DR. SHABIHUL HASSAN
DR. AMINU MAI
EXECUTIVE SECRETARY (PHDB)

10

FCT WATER BOARD

ENGR. KASHIM A. ALI

MR. ODUN EMMASEALU REPRESENTATIVE OF SDG, FCT ENGR. SHEHU HADI
ENGR. ZEKERI A. MOMOH BARR. YAKUBU H. GANA ADEAZEE J. OLISAELO

DAVID KER GWAMBE LAMIDI SALIHU
AMINU A. RABADU DIRECTOR, WATER BOARD

11

ABUJA BROADCASTING CORPORATION

FARUK U. MOHAMMMED, mni.

COMRADE PAUL ELLA ABECHI GM, ASO RADIO
GM, ASO TV
MR. JOSHUA TOKURA
COMRADE ADAMU MOHAMMED HON. AMINU DANMALIKI

BALA MUHAMMED
YUSUF NUHU, mni
IBRAHIM MODIBBO HAMMAN IBRAHIM B. MAGAJI MANAGING DIRECTOR

12

AREA COUNCIL SERVICE COMMISSION

ISA RAMATU SA’ADU

ALH. MUHAMMED A. LOKO HON. BOBOYI CHIYA IBRAHIM KOKO KUJE
ALH. AHMED BABA

COM. YAKUBU KUDAMBO. Rtd. MR. PATRICK OGAYEMI MOHAMMED NAFIU LAWAL ABUBAKAR AL’UMMA

IDRIS ABBAS, (SARKIN LANZAI) USMAN A. MUSA
DIRECTOR, ACSC

FEDERAL MINISTRY OF LABOUR AND EMPLOYMENT

1

National Directorate of Employment

MINISTER OF LABOUR AND PRODUCTIVITY

ASIWAJU O. BASHORUN SEN. CHRIS ADICHUE MALAM SANUSI YAKASAI ALIYU UGBANE

2

National Productivity Centre

BARR EYO NSA EKPO

3

Michael Imoudo National Institute for Labour Studies (MINLS)

HON HERMAN HEMBE

OFFICE OF THE HEAD OF CIVIL SERVICE OF THE FEDERATION

1

Administrative Staff College of Nigeria

NDUKA ANYANWU

ABBAS AHAMED GAND ADAMU MUSA
DR BRUCE UGBODE
DR. ADEEYO O. ATILADE

FEDERAL MINISTRY OF YOUTH & SPORTS DEVELOPMENT

1

Nigeria Footbal Federation (NFF)/Nigeria Football Association (NFA)

PRESIDENT IS TO EMERGE BY ELECTION BY MEMBERS

MR WALE OLADUNJOYE
ALH. SANNI FEMA
AKINTOBA ADENIYI FATEGUN SANI MUSA T. MARAFA

2

Nigeria Institute for Sports(NIS)

IBRAHIM GALADIMA

DOTUN OWANIKEN ALHASSAN MUKTAR LAMUS DR. B.T. SALAMI

3

Citizenship and Leadership Training Centre

ALH. ABUBAKAR BADA

ABDULKADIR HAMMA ABUBAKAR ABDULLAHI MRS HEMBADOON AMENA BARR WALE FAPOUNDA DR. CHINYERE OKWU ONU ABDULLAHI I. YANKUZO

4

National Youth Service Corps

AMB. FATIMA BALA

BARR DAYO AJIBOLA
HAJIA BINTA MUAZU ABUBAKAR NABABA UMAR

FEDERAL MINISTRY OF POWER, WORKS & HOUSING

1

FEDERAL HOUSING AUTHORITY (FHA)

SEN. LAWAL SHUAIBU

CHIEF YEMI ADARAMODU ATTAIRU ISA ESQ
MOHD SAGIR HAMIDA
SURV. KUNLE BUSARI
SEN. ADAMU NIKAU ABDULLAHI MOHAMMED ALH ABDULLAI MINIBIR ENGR. OMOLAFE S. ADEDAYO

2

FEDERAL MORTGAGE BANK OF NIGERIA (FMBN)

MR ADEWALE ADEEYO

ALH. AJI KOLO BAMA
NB. THE OTHER MEMBERSHIP SLOTS ARE FOR INSTITUTIONAL REPRESENTATION.

3

NATIONAL RURAL ELECTRIFICATION AGENCY (NREA)

ENGR ALIYU A. DUNGURAWA

IBRAHIM MAGAJI GUSAU JANGUDO SAIDU
OTUNBA ADENIYI A. IJOGUN MR. SONI IDAHAGBON BARR. SUWAIBA I. BAROU ALH. ABDULRAHAM RIBADU

FEDERAL MINISTRY OF WOMEN AFFAIRS

National Centre for Women Development

JOY NUNIEH

MRS OLUWASEUN OGUNLEYE DUPE BAKARE
BUKOLA ADEBUSUYI
SANDRA MAGHODOR

MRS. THERESA OHANUBA HAJJA AISHA YAKUBU JIBO HAJJA DUMBA D. MIKAILA FATIMA BALA

HAJIYA SAFIYA DAUDA
MRS UCHE A. ILOZUE
MRS. LOIS MAIKORI
HON. KWAPNOE ALEX YOLA AJANWA N. NWEZE

FEDERAL MINISTRY OF TRANSPORTATION

1

Nigerian Shippers’ Council

HON. MAI MALA BUNI

OTUNBA SEYI ODUNTAN YEKINI NABENA
LAWAL S. YAKAWADA HAUWA MOHAMED
MOHD DAIYABU M.
ALH. MUHD-DANJUMA MOHD ANGULU LOLO

SURV. LEKAN ADEKANBI

2

National Inland Waterways Authority (NIWA)

ADMIRAL IBRAHIM IKO

BARR. EJIKE ANAKANI MUNIR UTHMAN MOHD HAJIYA HAUWA GADAKA EZEKIEL ADETUNLORO DR JOHN HARRY

3

National Maritime Academy of Nigeria, Oron

DEMOLA SERIKI

TAIWO TAYO IBITOLA. SAN HON GARBA JIJI
SALE KUIDAWA

4

Council for the Regulation of Freight Forwarding in Nigeria (CRFFN)

CHAIRMAN, WHO IS TO EMERGE THROUGH AN ELECTION OF THE COUNCIL MEMBERS

HON. DONATU OZOEMENA BENSON EDOSOMWAN ABUBAKAR TSANNI
MR. HASSAN JONGA

SEN. BISI OYEWO
OTUNBA MOSHOOD TIJANI

5

Nigerian Institute of Transport Technology (NITT)

DR FRED LATIMO OGHENESUBE

ALH MUSA DANKADAI ISHAKU DANIEL
SANI BAKO KANGIWA
MR. MARTINS I. USMAN HON. ADAMU BULLACHUWA MUHAMMED I. IMAM

HAJIA FATI N. ABUBAKAR AGBOOLA KELLY

POLICE SERVICE COMMISSION

FEDERAL MINISTRY OF INDUSTRY TRADE AND INVESTMENT

1

Police Service Commission

EXECUTIVE CHAIRMAN APPOINTABLE ONLY BY THE PRESIDENT

GLADYS AMULEKE KELOBAS A. KERE OLAYINKA BALOGUN(RTD) HON. MUKTAR OKPANIKI MARIA E.A UKPANYANG SULEIMAN M. NAMADI

1

Nigerian Investment Promotion Commission

RT.HON. BABANGIDA NGORUJE

HRH RAPHAEL S. SAMBO BARR LOWO OBISESAN MARYAM ADO GWARAM MR. ADEWALE ADELEKE HON. ALI SANI

FEMI OGUNSOLA

2

National Automotive Design and Development Centre (formerly National Automotive Council)

SEN. OSITA IZUNASO

NANKIN SAMUEL BAGUDU

3

Consumer Protection Council

MR. EMEKA NWAKPA (APPOINTED)

EDEMA IROM
MR. SEBASTAIN AKPAN HON. AEMI IDA
CHIEF DONALD UGBAJA HON BENSON EFIONAYI COMRADE M.Z. NZIDEE ADARAMODU TONY
HON. SESAN SOBANDE GANIAT A. QUADRI
BARR. ABIMBOLA SAMUEL HON RASAQ SALINSILE ALH (DR) AHMED AYINLA

ERNEST EKEMEZIE
HON. BEN OKOLO
PRINCE CHIBUEZE APUGO CHIEF I.B. OKAFOR HON.BAR.PATRICK MGBEBU SAMUEL DAMAI
SULEIMAN YUSUF
SALMA MUSA
ALIYU K. GWANDU. ESQ MUSA GARKI ABDULRAHAMAN G. ACHIDA JAMILU ALIYU ZANNA
ALH. MANSOOR TOUNGO HON. YAKUBU UMARU ENGR. T.Y. KATANGA
ALH. H.S. MAIMAGANNI MOHAMMED U. TINAU MOHAMMED ADAMU ZUBZIRU USMAN
MR. FOLUSHO A. OGUNBIYI IDRIS DANJUMA
HON OZIGI MAYAKI ASEMA BAR BODUNDE M. OPEYEMI LYNN M. AGBA MOHAMMED ADAMU

4 Tafawa Balewa Square PRINCE ADENEKAN INSTITUTIONAL REPRESENTATION Management Board GBADEBO

5

Lagos International Trade Fair Management Board

BARR MELA NUNGHE

INSTITUTIONAL REPRESENTATION

6

Industrial Training Fund

MALLAM MUSA GWADABE

BARR PERES A. PERETUS WAKEEL AHMED JAJARE ROTIMI AKINDE

7

Nigerian Export Promotion Council

SEN. IBRAHIM MUSA

CHIEF EZE M. ANUGWOM
.
NB. OTHER MEMBERSHIP SLOTS ARE FOR INSTITUTIONAL REPRESENTATION

8

Nigeria Export Processing Zone

ENGR. SEGUN ONI

KABIRU TAFIDA
SADIQ H. GWARZO HON. TAIWO OKUNLOLA

9

Standards Organization of Nigeria

MINISTER OF INDUSTRY TRADE & INVESTMENT

PRINCE ADESEGUN OLANIBI ALH. ABDULAHI A. ONYEMA PROF. AHMED LAWAL ENGR. HALILU HAMMA MRS. KET N. VOMHWANGE DR. FELIX IDEH

10

Small and Medium Enterprise development Agency of Nigeria

MR FEMI PEDRO

HON. ALFRED AJOMA OLOKO DR. TOKUNBO OSHIN
DR. YAKUBU MACCIDO BARR NATHANIEL PARA YAKUBU MOH’D ADAMU HON. CHIMA EGWU

11

Nigerian Commodities Exchange (formerly Abuja Securities and Commodities Exchange)

ENGR MOHD JIBRIL IMAM

INSTITUTIONAL REPRESENTATION

12

Oil and Gas Free Zone Authority

CHIEF TIMIPERE ALAIBE

TOPE KUYEBI MURTALA ADHAMA

13

Corporate Affairs Commission (CAC)

PRINCE DAPO ABIODUN

INSTITUTIONAL REPRESENTATION

14

National Sugar Development Council (NSDC)

BOLAJI ABDULLAI

INSTITUTIONAL REPRESENTATION

FEDERAL MINISTRY OF INFORMATION, CULTURE AND NATIONAL ORIENTATION

1

News Agency of Nigeria

MALLAM WADA MAIDA

ISA ABBA ADAMU

2

Voice of Nigeria

IBRAHIM BUBA

MR FEMI SOWOOLU CHIEF DELE OKEYA BARTH UGWOKE BASHIR MAINA DUNGUS YAU ABDULLAI

3

Nigerian Film Corporation

ENGR ABUBAKAR GAMBO UMAR

BARR. EMMANUEL PIPPA JOHNBOSCO ONUNKWO ABDULKADIR S. USMAN BENJAMIN ISIAH

4

National Broadcasting Commission

MAL IKIRA ILIYASU BILBIS

SALIU BAMIDELE ALUKO RABI ANNA HARUNA
CHIEF AJIBADE E. BALOGUN HON. NDUBUISI K. AGBO DANLADI BAKO

DR. YUSHA’U AHMED HON. TIJANI MARAFA

5

Nigerian Press Council

SEN. FRANCIS OKPOZO

WALE OKUNNIYI
IDI FAROUK
ALH. JAMILU SHEBARA ALH. SANI SAIDU

6

National Film and Video Censors Board (NFVCB)

CHIEF TUNDE KILANI

EFE NELSON
YINKA RIKETTS
SEN. CLEVER IKESIKPO
MR. KEPPY EKPENYONG CHIEF EDE DAFINONE
HON K O EHIAGIMUSOR MR. NGOJI WARMATE ROPO SESAY
ADEBOWALE OWOEYE ENGR. BEN OGUNTUASE BARR ADERONKE ADEDAYO ABDUL YEKINI ADELEKE MR. BENSON A. AKINSEYE MRS JOKE SILVER-JACOBS KEHINDE SOAGA
CHARLES AMILO
PRINCESS UCHE OTTAH CHIEF. EMMA BUKAR IWUH MRS INI EDEH
BARR. EJIKEME UGWU JAMILA SALIK, ESQ.
ALH. LAWAL Y. MAIAREWA

ABA GONKA
SABO BABAGANA
HAJIA ZUWAIRA GAMBO
ISHAYA KARU
MAGDALEINE KUMU
BARR. BABA DALA
BARR. MUSTAPHA MAFI
AISHA ALIU UDA
MRS. UNE UGBA
MOHD ABUBAKAR KATCHA ZSALMAN MALLAM YUSUF
RAUF AKANO
CHINDO FUDEL DAFAT
USMAN MAIYANGA T. JOSEPHINE DAUDU
MOHAMMED N. NASIR, fwc
HAJ. MARIYA ABDULLAHI MUHAMMED G. HADEIJA
SHEHU SULAIMAN
BELLO KATUNE
BULA BELLO MARU
ABDULLAHI M. MAINASARA

7

Advertising Practitioners Council of Nigeria

HON. JACOB SUNDAY

CHIEF DAYO ABATAN ALOYSIUS OKAFOR
SANI TULU
AKOR SUNDAY
ISMAILA UMAR SIFAWA MURTALA ADAMU ATIKU

8

Nigerian Tourism Development Corporation

ALH. SABO NANONO

OMASAN BUWA BOLANLE KUKU PRINCESS TONIA AWAM MUSA MOH’D BELA MALLAM ALI GADAKA KENNETH O. ASALU

9

National Commission for Museums and Monuments

MAMMAN DA UMMA DAMBO

HARRISON OKPOZO SULEIMAN AHMADU MR LEKAN MABINUORI HON. ADE AJAYI

HON. NDUKWE OTIH MOH’D BALA NDABA AMINU SANI DUSTIMA TIJANI YAYARI

ALIYU YERIMA
PASTOR DABIT JOSEPH DAVID SULEIMAN A. DIKKO
DR. BERNARD UDO

10

National Gallery of Art

USMAN AZORES SULAIMAN

MR. INIMIDUN IDEHEN
KOKO ADEYEMI MRS. RUTH ANGO FINNY DAVID MRS. OKEGBE C. VIRGINIA

11

Centre for Black and African Arts and Civilization

HON. ABOM TONY ESU

KORIPAMO ENOCH ADEKOYA FOLUSO BUSAYO MRS. IJEOMA NWAGBOSO HABIBU SANI SARA
DR DAUDA IBRAHIM OBODO DOUGLAS

12

National Council of Arts and Culture

BARR EMEKA IBE

HON. PATTY ETETE INEMEH CHINWE CHUKWUANI CHIEF JAMIU EKUNGBA FOLAKEMI O. OSINOWO NKECHI NKOLI

LAWAL SANI MOHAMMED YAKUBU IBRAHIM BULAMA ABDULLAHI ALABURA
MRS. JULIANA AFUME

MRS LOIS A. EVULANDU MUH’D A.N.B MAGAJI

13

National Troupe and National Theatre of Nigeria

BARR IBRAHIM ZALANI

GEORGINA EGBEITA
HON TADE ALUKO OKECHUKWU ONYECHERE ABDULMALIK NASSARAWA YUSUF HARUNA

MUAZU
SHUAIBU S. KUGBO

TUKUR

14

National Institute for Culture Orientation

YUSUFU SHITTU GALAMBI

NO APPOINTABLE MEMBER AS PER STATUTE

15

National Orientation Agency

KHALIL BOLAJI

BARR. ANSELMA AGBO MUYIWA COKER
AMINU LIMAN BONDINGA BARR BUHARI DISINA HON. TAJUDEEN ASUNARA USMAN ZURU

FEDERAL MINISTRY OF HEALTH

1

University College Hospital, Ibadan

IBRAHIM BAKO SHETTIMA

HON. DELE OLORUNTOBA PROF. G.O. BABAWALE DR MICHAEL SOMOYE BARR. ISA BURATAI RILWAN BELLO ESQ

2

Lagos University Teaching Hospital, Lagos

ALH SALI BELLO

HON FATAI DIEKOLA
HON. BASHIR BOLARINWA DR. LOUIS OBODO – OGUTA CHIEF DERIN ADEBIYI
AMB KABIRU RABIU

3

Ahmadu Bello University Teaching Hospital, Zaria

AHMADU RUFAI MICHIKA

ALH MOHD ALIYU YARO CYHTHIA OBORO AHAMADU B. CHIRANCHI MUHAMMED A GONI TAPA SIRMTU

4

University of Nigeria Teaching Hospital, Enugu

SULEIMAN UMAR

HON. SAHEED YUSUF
BARR. ERUCHALU C. CLARIS BASHIR DANJUMA ZUBAIRU DR. CHUKWUKELU J. OKAFOR ABBA SADIQ MUHAYIDIN

5

University of Benin Teaching Hospital, Benin City

CHIEF ADEDOJA ADEWOLU

TEMITOPE O. FABANWO ONYEMELUKWE E. JOHN PAUL ALIYU OROJI WAMMAKO BITRUS TAWA

BARR. EDOBOR M. UKPEBOR

6

Obafemi Awolowo University Teaching Hospital, Ile – Ife

ALH SHEHU BARAU NINGI

HON. RICHARD ADAMS
MS. MOJISOLA AKINSANYA BARR. KEVIN UGBAJA AHMED SHUAB BURANGA MOHAMMED ABU IBRAHIM

7

University of Ilorin Teaching Hospital, Ilorin

OLOROGUN OTEGA EMERHOR

BARR. MASUD TAIWO BARR FOLAJIMI OLASEINDE ALH. SANNI DODODO USMAN YUSUF TINGNO PROF MACAMUS IKPAH

8

Jos University Teaching Hospital, Jos

CHIEF BARTH NWIBE

BARR. IMOBIDHE OMOADONI ALH USMAN A. JAJIMAJI DAHIRU HUDU MUSA
AMINU JAYI TAMA

DADA KUNLE MAKINDE

9

University of Port Harcourt Teaching Hospital, Port Harcourt

MUKTHAR AHMED ANKA

OLORI LADUN SIJUADE
SLYVANUS FUESEME OGBOR HON. MAINA TAR
GANA JAMES
SULEIMAN S. IBRAHIM

10

University of Calabar Teaching Hospital, Calabar

COL. ABDUL MOHAMMED

EMEKA AKWUAKA RAHMAN ROTIMI SEGUN OMOWORARE DR. TASIU GACHI DIJATU BAPPA

11

University of Maiduguri Teaching Hospital, Maiduguri

HADI OKASHATU

PROF FEMI LANA MRS. FRANCA OSUWA YAKUBU I. BULALANI DR. DARE ADETUNJI AISHAT OJONE

12

Usman Dan Fodio University Teaching Hospital, Sokoto

CHIEF OSARO IDAH

AMINU OTMAN
ZAKI DANJUMA KAMBAZA YERIMA IRIMIYA AIG (Rtd) SALIHU ABDUL UGAH UMAYMAH Y. ABDULLAI

13

Aminu Kano Teaching Hospital, Kano

S.E. EMMA

DR. UDOMA BOB EKARIKA PRINCE KABIRU OLUWA HON. UMARI S. GAYA UMARU HARUNA

BARR AISHA G. GANA

14

Nnamdi Azikiwe University Teaching Hospital, Nnewi

CHIEF EZEKIEL I. AFUKONYO

ROSEMARY OKIEGHAZI HON. TUNDE BALOGUN UMAR HARUNA DOGUWA DR FATAI BELLO

PROF. UMAR A. KATSAYAL

15

Irrua Specialist Teaching Hospital, Irrua

ALH MUSA SALIFU RIRIWAI

THEOPHILUS OKOH NGOZI LAURA CHIKERE IBRAHIM KARAMBA
MRS SARATU B. DAUDU OLORI MONISOLA OLORO

16

University of Uyo Teaching Hospital, Uyo

SEN SALIU USAIN EGYE

DR. SUNDAY OLIPAISE HON NIMBE TAWOSE YAHUZA IBRAHIM
HON. ABDULLAHI MUSA UMAR FAROUQ BAKO

17

Abubakar Tafawa Balewa University Teaching Hospital, Bauchi

MR ZACHEUS ADELABU

EFEBO S. SANDRA
NOJEEM AYODELE IPAYE ALH. ABBA L. ASHIGASHIYA EUNICE AYISA SAMBO ALH. LAWAL S. STORES

18

University of Abuja Teaching Hospital, Gwagwalada

DR SAM SAM JAJA

OMOBOLA A. YUSUF CHIAGOZIE AHANONU HAJIYA ABU S / FAWA MRS. ESTHER HAMISU HON. HACK ALAMBA

19

Federal Teaching Hospital, Gombe

HON ENYI ENYI

DR. FELIX OGEDEGBE ENGR. AZEEZ ADEOYE ABUBAKAR U. TAMBUWAL ANTIBAS ELNATHAN MOUKTAR LUGGA

20

Federal Teaching Hospital, Abakaliki

ALH. TIJANI RAMALLAN

DR ENIOLA OLAITAN AJAYI ONYEMUCHE NNAMANI SANI HARUNA
ALH. IDRIS MAIYAKI ADAMU YAWALE

21

Federal Teaching Hospital, Ido Ekiti

HON ABUBAKAR ZUKABABA

PRINCE ONYEMIKE ASOBI LATIFAT KASSIM
HON. LEKAM KASSIM MUKTHAR DANBABA ALH. MAGAJI DAMBAM

22

National Hospital, Abuja

RT. HON. OLUBUNMI P. ETTEH

MENE A SUNNY CHIEF JIDE AWOSEDO DR. VICTOR AMUTA BAKURA SHETTIMA ADO BAWA

23

Federal Medical Centre, Umuahia

SEN. JOHN M. DANBOYI

DR. EMEM WILLS
ENIOLA OMOSULE
YUSUF BADO MOK, ESQ. USMAN JAHUN
HELEN NGUYAN BANDEGA BARR. STEVE EZEKWEM

24

Federal Medical Centre, Owo

SIMON T. AYANKANBE

HON AKINLEYE AZEEZ HON. HENRY IKE IBRAHIM AL-AMIN LITTLE ABDULLAHI ADE

BARR REKIYA OGUCHE MRS. MWUESE KAABA

25

Federal Medical Centre, Abeokuta

DR KABIRU MATAZU

ELDER GABRIEL AKPAN HURERA AKILU ATTA BENEDICT GODSON SARAH VICTOR USMAN BUKAR SHERIFF

TITI RAMAT MOMOH

26

Federal Medical Centre, Owerri

SEN ISHAQ ADEBAYO

USMAN DAUDA
DEBO AJAYI
MRS IFY BLESSING OKAFOR SEN RUFAI SANI HANGA REV. JACKSON T. TOMA ALH AMINU ABDULLAI

27

Federal Medical Centre, Makurdi

SEN. BELLO JIBRIN

DR NTETE DUKE
HON ALAWIYE KING MRS NKECHI NNODI ISYAKU NASIRU YUSUF ENGR SAIDUS S. DARAZO TAJUDEEN ASUNRARA

28

Federal Medical Centre, Katsina

HANNATU AKILU

CAPT. MIKE OKHOMINA HON. NIYI AKINYAGBA MRS EDITH NWABUNOR SULE SADIQ SANI SAMI RABIU DANJUMA DANIEL DUNG DALYOP

29

Federal Medical Centre, Nguru

CHUKWUMA AGUFUGO

MRS. OLANYAGI SILVA OGUNLANA CHRISTOPHER HON. BALELE A. MUSA RAKIYA MUSA ZAKARI ESTHER AHMED

BARR. SATZILAND P. DASHI

30

Federal Medical Centre, Asaba

SEN. ALKALI A. JAJERE

HON. LAWRENCE OKAH DR GBOLADE OSHINOWO DR. OKEY IBEKWE YAHAMA BARAU JANGEBE HON HAYATU HASKE
SANI ISA

31

Federal Medical Centre, Bida

ISHAQ USMAN SARKIN SHANU LERE

AFOLABI RHODA MOSES
FEMI OREBE
MRS MARY NNEKA EGWU MUSTAPHA AHAMED S/ BIRNI WASINI DEBIRO

ADAMU BABA ALIYU

32

Federal Medical Centre, Lokoja

RT. HON. CHIBUDUM NWUCHE

HON ODARO OMOREGIE
MRS. OMITOKU ADETOKUNBO CYNTHIA ALOKE
ZALIHATU SADIQ SANI AUGUSTINA SHITGURUM
SEN. SADIQ YAR’ADUA

33

Federal Medical Centre, Gusau

DR OLORUNNIMBE FARUKANMI

JUSTINA JOHN AKPAN ADE ADEGOROYE
ALIYU ISA BAKORI MOHAMMED DANIYA HAJIA AMINA BAYERO ZAINAB BUBA GALADIMA

34

Federal Medical Centre, Yola

HABIBA IBRAHIM UMAR

CHIEF VICTOR GIADAM TAYO AGBOMUSERIN CHIEF EDWIN NGIGE HAJIYA HADIZA K. HAUSA ALH. SABO MADUGU HON SAMUEL A. EGYA

35

Federal Medical Centre, Kebbi, Birnin – Kebbi

PRINCE MALIK AFEGBUA

PATRICIA B. OKOROIDEM ADEFILA A. ADEREMI
BARR. FRANCA EZECHUKWU DR. MOH’D LAWAL SULEIMAN JULIUS I. KUSSY

ALH.SANNI BELLO MUSTAPHER

36

Federal Medical Centre, Jalingo

BARR OKEY EZEA

BARR. KATE M. ERHUEN DR FATAI ATANDA
ALH. DANLAMI GARBA NA’ALLAH ALIYU ZURMI HAUWA MUHAMMED SANI ISIAKA ANAFI KARAJO

37

Federal Medical Centre, Yenagoa

HON. GARBA ATTAHIRU

ALICE EKPENYONG OGUNDANA AKINDELE NGOZI CHINYELU EZENWA DR ABDULLAI MAIKANO ALH. ADAMU DOGO
BARR OMALE OMALE

38

Federal Medical Centre, Keffi

PRINCE SULE IKO

DR. EDWARD OKUNDAYE MR RILWAN AKINJAGULA IFEANYI OKECHUKWU HAJIYA HALIMA LABO ABDULLAHI AMINCHI HAJIYA RAMATU A. AJUJI

39

Federal Medical Centre, Azare

AMB AHMED MAHMUD MADORI

COMRADE O IRABOR
HON. IFENYINWA VICTORIA ALH. ABIDEEN OLADIMEJI KABIR UMAR
HON WAZIRI S. MAMMAN BARR SADIQ MUHAMMED

40

Federal Medical Centre, Birnin – Kudu

UMAYA ABDULLAI

MRS CHIODI AMADI COL OLU APATA
SEN. ANTHONY AGBO HABIBA IBRAHIM UMAR KAUMI DAMBOA

AMB ISAAC ONU

41

Federal Medical Centre, Ebute- Metta

ISHOLA BALOGUN FULANI

SIR RAPHAEL HARUNA MRS BUKKY OSUNRINDE ATAMAH CHUKWUMA ALH. UMARU DANGE LUBABATU ABDULKARIM HON. PAUL A. SUKU

42

43

Federal Psychiatric Hospitals

National Orthopedic Hospitals

HON. SHABAN OHINOYI SHUAIBU

DR. JOHN OTUTU

CP J.E.T OSHIOMOGHO OLISEMEKA M. ONOH MANNIRU UBA
DR. TIMOTHY GANA

DR. (MRS) UCHE S. AGU MAIGARI BELLO KASSIMU TIT AUTA
DR. NABBS IMEGWU

44

National Eye Centre, Kaduna

ALH USMAN MAGAJI

DR. CYRIL OKAFOR GARBA A. UMAR HON. ISAH AMBAKA BASSEY UTUM INAH

45

National Ear Care Centre, Kaduna

HANNATU MUSAWA

BUNMI AJAYI-ORINIOWO MANIR SHEHU
BASHIR LAWAL B.
ISA SULEIMAN

46

National Health Insurance Scheme, Abuja

DR. EYANTU IFENEY

SEN. BASSEY OTU
DR TUNJI ALAUSA
DR. SYLVESTER NWAMBE PHARM. HALIRU LAWAL ARC. SAMSON RUFAI HUSSEIN Z. AKWANGA

47

NATIONAL PRIMARY HEALTH CARE DEVELOPMENT AGENCY

ATTAHIRU ALIERO

IBRAHIM IDAIYE, ESQ
DR. ABDULFATAI O. A. MORAFA CHIJOKE MADUMERE
AIR CMDR. E. K. JEKADA AMINU GARBA GUSAU BULAMA M. KUKUWA
HON DAUDA G. BUNDOT
HON. AISHA R.I IBRAHIM ADIAMA A. YUSUF
PROF. LIBYA AUDU

48

National Agency for Food and Drug Administration

HON INUWA ABDUL- KADIR

DR MUFUTAU YAHAYA HON. OPEYEMI BAMIDELE TUKUR S / FADA
ALH. GARBA MULIMA ALIYU BELLO
ALH. GAMBORI GONI

49

National Agency for the Control of HIV / AIDS (NACA)

PAULINE TALLEN

DR. SIMON O. IMUEKEMHE EMMANUELLA IZUNWA BARR. ADEBOLA OYENEYIN SEN. DIPO ODUJINRIN INYAMAH PATIENCE N. PHARM KABIRU ALIYU ABBATI RASHEED

JUNAIDU BABA
DR. HAZAEL CHECHARA ZAINAB KWANCHI

FEDERAL MINISTRY OF WATER RESOURCES

1

Anambra – Imo River Basin Development Authority

CHIEF HILARY EKE

PRINCE EDMUND A. POKU ABDUL-LATEEF D. OGUNSIJI CHARITY SHEKARI
IBRAHIM D. I JALO WAZIRI HON. CHIDI OKWUWORLU

2

Benin – Owena River Basin Development Authority

ALH. ALI OLANUSI

OTUNBA TUNDE ONAKOYA ROMANUS EGBULADIKE BASHIR YUSUF IBRAHIM HON. NELSON ALAKPA

ALH WAHEED ADESINA

3

Chad River Basin Development Authority

HON. MOHD WALI SHETTIMA

DR JIBAYO ADEYEYE
EMMA DEEYA
CHUKWU L. CHIMUANYA HAJIA SAMINA ALKAMAWA SULEIMAN UMAR KEFFI

4

Cross River Basin Development Authority

HON. ESEME SUNDAY EYIBO

BARR LAZ UNDIE
ENGR. ADEMOLA OYADARE GARBA BUTALAWA
ALH. SHUGABA UMARA SALIHU ABDULKAREEM

5

Hadejia – Jama’ are River Basin Development Authority

SEN. TIMOTHY ADUDU

DR MRS JANET OYUBU OKORO NWACHIMERE ABDULKARIM AHAMED DANLADI LENNNNGKOP ZAID ARABO

6

Lower Benue River Basin Development Authority

HON. BALA ADAMU KUTA

MR. JONAS KAFUNG
ENGR. THEOPHILUS C. ILOZUE ALH SALISU HAYIN ALHAJI HON. HASSAN JONGA
BARR. WOGU BOMS

7

Niger Delta River Basin Development Authority

MALLAM ABDULLAI DATIYO

MUYIWA GBELEYI
SALLY WILLIAM CHINEBU SEN. MOH’D IBRAHIM DUDU ALH. HASSAN GAMBO
DR. YARIMA S. YUSUF

8

Lower Niger River Basin Development Authority

ALH ZAKARAI IDDE

HYACINTH OKPARA DIKE AUGUSTINE MUOMAIFE SIDI ALIYU LAMIDO ABDULLAHI A. BABA ADENIYI BODUNRIN KUNLE

9

Ogun – Oshun River Basin Development Authority

MR SOLA LAWAL

CELESTINE AWOR
BARR. ADEWALE T. ADELAKUN CLEMENT ANOZIE
SEN. ALI KONA
AKOGUN JIMOH RAUF

10

Upper Benue River Basin Development Authority

HON BELLO AYUBA

ALERO NAOMI TENUMA MUSTAPHA B. BATSARI DR JAMES A. ANGBAZO ADEPEJU M. OPEYEMI ABISHAI M. ANDRIYA

11

Sokoto-Rima River Basin Development Authority

MARLIYYA SANUSI ZAYYAN

MR. JAMES NWITE
AIR CMDR. K. A JAKADA ALH. MUSA M. GAIDAM ALH HASSAN BAGIGI GODWIN BAZARI

12

Upper Niger River Basin Development Authority

ALH MOHAMMED ALABE

JOHN ONYIA NEBO MARY DOGO EBEDI. DANIEL ADEJOBI
ABDUL KAREEM SANUSI SANI AHMAD

13

National Water Resources Institute, Kaduna

BASHIR DAHIRU TUKUR

BABATOPE ONABELEJO YAHAYA UMAR
JIBRIL BABALE
NASS ORUME

MINISTRY OF NATIONAL PLANNING

1

National Bureau of Statistics

DR KABIRU NAKAURA

MR AKINOLA I. BASHIRU PROF. MOSES MOMOH LAWAL IBRAHIM DANHAIRE MADU ENNEMMWA

ADAM MODU

2

Centre for Management Development

MR JOSEPH TEGBE

DR. MIKE OGAR
UMAR LAWAL ISIYAKU ABUBAKAR M.I. K/NAMODA TAVIS E. DAVID – WEST
KEN ELUMA ASOGWA, ESQ. EZEDINMA NONSO DAVID MALLAM GARBA MAIDUGU HON PAM I. RANDONG

3

Nigeria Institute of Social and Economic Reseach

HON. DABANG NWELBISH

MRS. RHODA AKO
DR. WALE OKEDIRAN
PROF. M.L BASHAR
REV CHRISTOPHER UTOV CHIEF COSMAS N. MADUKA HAJIYA DUMBA M. MIKAILA

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0